• Jesteśmy na:

14 marca, 2022

Kurze łapki – skuteczne metody leczenia

Kurze łapki czyli zmarszczki promieniste oka to jeden z najczęstszych problemów z którym spotykam się w codziennej praktyce. Kurze łapki to zmarszczki mimiczne – czyli takie które tworzą się na skutek pracy mięśni mimicznych twarzy, za ich powstawanie odpowiedzialny jest mięsień okrężny oka. Początkowo  pojawiają się przy uśmiechu czy mrużeniu oczu, z czasem zaczynają na stałe zarysowywać się w skórze.

Metody leczenia.

Chcąc skutecznie pozbyć się kurzych łapek należy działać dwukierunkowo. Po pierwsze trzeba osłabiać funkcję mięśnia okrężnego oka a po drugie poprawiać jakość skóry wokół oczu.

  • Toksyna botulinowa typu A – mięsień okrężny oka pociągając skórę powoduje  pojawienie się zmarszczek. Najstarszą i najskuteczniejszą  metodą zapobiegania temu procesowi są iniekcje z toksyny botulinowej typu A – botoxu. Botox na okres od 3 do 8 miesięcy skutecznie osłabia pracę mięśnia  co skutkuje wygładzeniem zmarszczek promienistych oka. Zabieg daje doskonałe rezultaty u osób u których nie doszło jeszcze do wyrzeźbienia się w skórze głębokich bruzd – w takiej sytuacji botox znacznie je spłyci ale całkowicie nie zlikwiduje.
  • Rozpuszczalne nici PDO – działają dwukierunkowo. Wszczepione w mięsień okrężny oka osłabiają jego funkcję. Dochodzi do znacznego spłycenia zmarszczek bez osłabienia mimiki twarzy. Jednocześnie nici PDO znacznie poprawiają jakość skóry w okolicy oka napinając ją i pogrubiając. Stymulując produkcję kolagenu i elastyny – głównych białek nadających skórze odpowiednią jędrność i elastyczność. Oprócz spłycenia kurzych łapek możemy przy zastosowaniu nici zmniejszyć tzw. worki pod oczami, spłycić zmarszczki dolnej powieki, unieść brwi. Nici ulegają całkowitemu rozpadowi w okresie do 8 miesięcy, efekt zabiegu utrzymuje się do 2 lat.
  • Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego – zabieg polega na liniowym wypełnieniu zmarszczek promienistych oka kwasem hialuronowym. Efekty widoczne są zaraz po zabiegu i utrzymują się ok. 1 roku. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów dobrze jest 2 tygodnie przed zabiegiem wypełniania zmarszczek wykonać iniekcje z toksyny botulinowej typu A. Kwasem hialuronowym można najskuteczniej i w bezpieczny sposób wypełnić dolinę łez i pozbyć się na długi okres cieni pod oczami
  • Laser frakcyjny CO2 – resurfacing okolicy oka. Zabieg ma na celu pobudzenie komórek skóry właściwej do produkcji dużych ilości kolagenu i elastyny dzięki czemu ulega ona znacznemu zagęszczeniu, poprawia się jej napięcie i elastyczność. Stara włókna kolagenowe pod wpływem ciepła ulegają skróceniu dzięki czemu skóra wokół oczu staje się bardziej napięta. Oprócz spłycenia kurzych łapek możemy uzyskać: zmniejszenie cieni i worków pod oczami, spłycić zmarszczki dolnej powieki, napiąć skórę i zmniejszyć nadmiar powieki górnej.
  • Mezoterapia igłowa z zastosowaniem wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego – poprawia nawilżenie skóry dzięki czemu pogrubia ją, rozjaśnia, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu.

W celu osiągnięcia najlepszych i długotrwałych rezultatów najlepiej stosować techniki łączone.